MiniCM7 dla X10 Mini Pro – rootowanie i xRecovery

W poprzednim artykule pisałem o przygotowaniu X10 Mini Pro do instalacji nowego firmware (ROMu). Zakończyłem tamten wpis na przywróceniu/aktualizacji systemu Android do odpowiedniej wersji, tak aby można było przeprowadzić upgrade. Proszę pamiętać, że nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu bądź oprogramowania ani utratę jakichkolwiek danych, oraz że instalowany ROM wymaga odpowiedniej wersji Kernela i Baseband. Właściwa wersja dla danego ROMu jest wyszczególniona w poście na forum. Od czasu kiedy zacząłem ten opis do dzisiejszego wpisu (3 dni) wyszedł już ROM o dwa numerki wyższy, polecam więc zawsze przed instalacją ściągnąć najbardziej aktualną wersję.

Przed instalacją należy jeszcze „zrootować” telefon i wgrać odpowiednie oprogramowanie. Instrukcję po angielsku oraz właściwe programy można znaleźć na forum xda-developers w przewodniku rootowania i instalacji xRecovery. Warto też przeczytać
ogólne FAQ, bo dotyczy wszystkich ROMów i ogólnie „hackowania” telefonów na Androidzie.

Zgodnie ze wskazówkami ściągamy program SuperOneClick, rozpakowujemy i uruchamiamy. W telefonie wchodzimy do menu:

Ustawienia->Aplikacje->Dla programistów i włączamy opcję Debugowanie USB.

Teraz można podłączyć telefon kablem USB i wybrać Naładuj telefon (Charge only). Na komputerze w uruchomionym programie SuperOneClick klikamy Root i czekamy na rozwój wydarzeń. Po kilku sekundach powinniśmy otrzymać komunikat, że telefon został zrootowany i czy chcemy przeprowadzić test. Można wykonać test, później odłączyć i zrestartować telefon. W menu pojawi się nowa, ponura ikonka Superuser.

Kolejny krok to instalacja BusyBox, można zainstalować wprost z Marketu, ale ja bym zalecił tak jak w przewodniku, czyli poprzez Titanium Backup. Instalujemy z Marketu Titanium Backup * root i uruchamiamy program. Przy pierwszym uruchomieniu TB poprosi o prawa roota, należy mu zezwolić. Jeśli program wyświetli komunikat, że ustawienia telefonu nie pozwalają na instalację z nieznanych źródeł, to należy to włączyć (Ustawienia->Aplikacje->Nieznane źródła). W tutorialu jest napisane o tym aby kliknąć w „Problemy” i stamtąd zainstalować BusyBox, ale ja nic takiego nie musiałem robić. Wgrałem przez kabelek USB na kartę telefonu rozpakowane xRecovery, RootExplorera (trzeba kupić w Markecie, albo poszukać gdzieś apk) oraz nowy ROM. Root Explorer jest najpewniejszy, bo przy pierwszej instalacji długo męczyłem się programem File Expert i niby wszystko się udało, przemontowanie w RW, wgranie plików, zmiana uprawnień, ale jakoś po restarcie nie dało się wejść do xRecovery. Tym razem jednak wgrałem odpowiednie pliki xRecovery do /system/bin, zmieniłem im uprawnienia na 777 z poziomu File Experta i wyłączyłem telefon.

Po ponownym uruchomieniu i pokazaniu się napisu Sony Ericsson naciskałem przycisk „Wstecz” (C) i wszedłem w xRecovery. Jeśli nie uda się wejść do xRecovery, to najlepiej będzie użyć Root Explorera, żeby wgrać pliki xRecovery i nadać im odpowiednie prawa. Szkoda czasu na kombinacje, lepiej wydać te kilka złotych na program. Jak już wejdziecie do xRecovery, to należy wybrać (środkowym przyciskiem) pozycję „Backup and restore” (poruszanie góra/dół przyciskami od głośności – z prawej strony telefonu) i zrobić Backup.

We wspomnianym przewodniku jest jeszcze część dotycząca instalacji JIT, ale nie widzę większego sensu przy aktualizacji do CM 7 (Android 2.3), gdyż w zaleceniach instalacji jest napisane aby przed instalacją dokonać resetu do ustawień fabrycznych (full wipe), co moim zdaniem wyczyści również JIT. Myślę, że ten opis przystaje bardziej do starszej wersji CM, gdzie nie robiło się full wipe.

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.