MiniCM7 dla X10 Mini Pro – przygotowanie do instalacji

W poprzednim wpisie dotyczącym upgradeu do Froyo napisałem, że najwięcej kłopotu przysparza pierwsza instalacja nowego ROMu, kiedy to posiadamy jeszcze fabryczny firmware od producenta lub operatora sieci. Ponieważ wyszedł nowy Cyanogen mod oznaczony teraz jako MiniCM7, to postanowiłem przywrócić telefon do ustawień fabrycznych i opisać proces aktualizacji „od zera”.

UWAGA: Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu bądź oprogramowania ani utratę jakichkolwiek danych. Korzystacie z opisu na własną odpowiedzialność i wg własnego uznania.


Proponuję rozpocząć od naładowania telefonu (min. 50%) i wykonania backupu. Ja włożyłem nową kartę SD, sformatowałem, wyeksportowałem kontakty do vCard (Kontakty->Menu->Importuj/Eksportuj->Eksportuj na kartę SD), resztę aplikacji zabezpieczyłem z programu Titanium Backup, który można znaleźć w Android Market. Jeśli jednak nie macie „zrootowanego” telefonu, to Titanium Backup nie zadziała, bo wymaga uprawnień SU. Należy wtedy użyć innego programu lub zrootować telefon (będzie opis jak to zrobić).

Backup zrobiony, przekładam z powrotem kartę SD, kawa jest, kabelek USB, zainstalowane oprogramowanie PC Companion (musi być, żeby sterownik telefonu dobrze działał). Ściągam ROM z forum xda-developers, najnowszy z tej serii znajduje się w wątku [ROM] Cyanogen GingerBread MiniCM7 Pro. Podłączam X10 Mini Pro kabelkiem do komputera z PC Companion, włączam „Nośnik USB” w telefonie i po podłączeniu klikam „Aktualizuj oprogramowanie”. Wprawdzie program wykrył, że mam aktualną wersję systemu (nawet bardziej niż się spodziewał), ale jest dostępna opcja „Napraw”, która po kilku ostrzeżeniach, że zostaną skasowane dane osobiste z telefonu (na karcie SD będą zachowane), uruchamia proces aktualizacji systemu. Ci, którzy mają fabryczny firmware w wymaganej wersji pasma podstawowego (baseband) M76XX-TSNCJOLYM-53404015 mogą pominąć ten krok. Jeśli ktoś ma niższą wersję baseband, np. z 09 na końcu, to powinien przeprowadzić aktualizację. Wystarczy się stosować do wskazówek podawanych przez oprogramowanie. Czyli po przygotowaniu, wtedy kiedy trzeba wyłączyć telefon, odłączyć kabel, wyjąć na chwilę baterię, włożyć z powrotem i trzymając przycisk „Wstecz” podłączyć kabel do telefonu. Po tym jak zacznie się aktualizacja można puścić przycisk i postępować dalej wg wskazówek na ekranie.

Po ponownym odłączeniu, wyjęciu baterii i włączeniu system będzie się dość długo uruchamiał. To dlatego, że cache został wyczyszczony i musi się odbudować. To trwa kilka minut, na pewno nie pół godziny, więc jeśli ponad 10 minut telefon jest „zimny” lub nawet nie pokazał żadnego logo po włączeniu, to coś poszło nie tak. Co wtedy zrobić? Spróbować uruchomić jeszcze raz, a jak się nie uda, to wykonać jeszcze raz całą procedurę upgradeu. Nawet jeśli telefon nie odpowiada, to wejść do PC Companion i wybrać opcję „Napraw” (Repair) i trzymając przycisk „Wstecz” podłączyć kabel do telefonu.

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to doszliśmy do wymaganej wersji firmware i baseband (pasma podstawowego). W kolejnym artykule opiszę jak zrootować telefon i zainstalować CWM (wcześniej znane jako xRecovery).

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.