• Bez kategorii

Funambol – pierwsze uruchomienie


OK. Zakładam, że mamy zainstalowany serwer Funambol, tak jak opisałem tutaj. Nadszedł czas na uruchomienie serwera. Proszę wejść do katalogu Funambol (domyślnie: /opt/Funambol) i wykonaj polecenie:
# ./bin/funambol start
jeśli masz szczęście to serwer wystartuje, ale na Solarisie trzeba zmodyfikować skrypty startowe, gdyż prawdopodobnie zobaczysz taki komunikat:

./bin/funambol: J2EE_HOME=/opt/Funambol/tools/tomcat: is not an identifier

i znów – jest to problem kompatybilności powłok pomiędzy Linuxem a Unixem. Osobiście uważam jednak, że deweloperzy Funambola powinni poprawić to tak, aby działało na obu systemach, wystarczy w miejsce:

export J2EE_HOME=${FUNAMBOL_HOME}/tools/tomcat

wstawić coś takiego:

J2EE_HOME=${FUNAMBOL_HOME}/tools/tomcat
export J2EE_HOME

to rozwiązuje powyższy problem, kolejny to:

OS=$(uname)

powinno być:

OS=`uname`

to oczywiście jest przykład, bo jest więcej wystąpień tego typu poleceń i jeśli chcesz, możesz je poprawić, ale ja po prostu zdecydowałem się zmienić wywołanie powłoki w pierwszych liniach skryptów. Znajdźmy zatem skrypty w katalogach bin i admin:

# find bin admin -type f -exec file {} \;|grep shell
bin/xml-to-wbxml:    executable shell script
bin/admin-passwd:    executable shell script
bin/inbox-listener:   executable shell script
bin/funambol-server:  executable shell script
bin/encrypt-passwords: executable shell script
bin/pim-listener:    executable shell script
bin/patch:   executable shell script
bin/install:  executable shell script
bin/funambol:  executable shell script
bin/hypersonic: executable shell script
bin/ctp-server: executable shell script
bin/wbxml-to-xml:    executable shell script
bin/install-modules:  executable shell script
admin/bin/unix/funamboladmin:  executable shell script
admin/bin/funamboladmin:    executable shell script
admin/platform6/lib/nbexec:   executable shell script

z katalogu admin będziesz potrzebować tylko admin/bin/funamboladmin, ale ten skrypt wygląda dobrze, poza tym będziesz prawdopodobnie uruchamiać go na swoim desktopie, więc nie trzeba go zmieniać. Należy więc poprawić skrypty znajdujące się w katalogu bin, a zatem:

# find bin -type f -exec file {} \; | grep shell | cut -d: -f1 > mod.txt
# for a in `cat mod.txt`; do gsed -i "s/#\!\/bin\/sh/#\!\/bin\/bash/" $a; done
# gsed -i "s/ sh / bash /g" bin/funambol
# gsed -i "s/ sh / bash /g" bin/funambol-server

pamiętaj, że gsed = GNU sed, jeśli nie masz takowego to sugeruję rozważyć instalację kilku narzędzi GNU
czas aby uruchomić:

# ./bin/funambol start
# ps -ef|grep -v grep|grep -i funambol
  root 16346 25522  0 17:55:10 pts/1    0:03 /usr/java/bin/java -Dfile.encoding=UTF-8 -Dfunambol.home=/opt/Funambol -Djava.n
  root 16378 25522  0 17:55:10 pts/1    0:03 /usr/java/bin/java -Dfile.encoding=UTF-8 -Dfunambol.home=/opt/Funambol -Dfunamb
  root 16373 25522  0 17:55:10 pts/1    0:03 /usr/java/bin/java -Dfile.encoding=UTF-8 -Dfunambol.home=/opt/Funambol -Dfunamb
  root 16367 25522  0 17:55:10 pts/1    0:14 /usr/java/bin/java -Xmx512M -Dfunambol.debug=false -Dfunambol.home=/opt/Funambo
# netstat -an|grep 8080
   *.8080        *.*        0   0 49152   0 LISTEN

wygląda jakby działało, dobra robota 🙂
Teraz aby zweryfikować, że Usługa Synchronizacji Danych działa, uruchom przeglądarkę i wejdź na adres URL http://nazwa_serwera:8080/funambol. Powinna się pojawić strona testowa Usługi Synchronizacji Danych. Możesz zalogować się do Klienta Demo używając 'guest’ jako loginu i hasła.
Następny etap to uruchomienie Funambol Administration Tool, ja uruchomiłem to narzędzie z desktopa linuksowego, trzeba wejść do katalogu gdzie jest zainstalowany Funambol i uruchomić:

% ./admin/bin/funamboladmin

to wszystko jest opisane w Instrukcji Instalacji i Administracji Funambol łącznie z obrazkami, więc nie będę opisywał tutaj.
Następną rzeczą, którą zrobiłem jest opisane w rozdziale 14. Uruchomienie testowe „proof of concept”, ale opisany tam Klient Java Demo nie działa poprawnie jak dla mnie. Pomimo zmiany ustawień w File->Configure->Server URL, po próbie synchronizacji (nieudanej), gdy wszedłem ponownie w ustawienia to zastałem tam domyślne http://localhost:8080/funambol/ds. Po kilku próbach ściągnąłem klienta dla programu Thunderbird ze strony Desktop Clients, zainstalowałem i skonfigurowałem pod mój serwer. Wtedy pomyślnie zsynchronizowałem kontakty w książce adresowej. Synchronizacja kalendarzy nie była możliwa, gdyż plugin jest (był) kompatybilny z wersją Lightning v0.8, a ja posiadam(łem) nowszą wersję (v0.9).
Nie posiadam jeszcze urządzenia BlackBerry, więc ściągnąłem plugin do mojej Nokii z Symbianem s60 ze stronyMobile Clients. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu pomyślnie zsynchronizowałem kontakty i kalendarz z moim serwerem Funambol.
To na razie wszystko, niedługo postaram się napisać o konektorze LDAP dla Funambol.

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.