Jelly Bean dla Sony Ericsson Xperia Ray

Xperia Ray Jelly BeanSony Ericsson Xperia Ray (ST18i) dostarczany był z systemem Google Android w wersji 2.3 (Gingerbread). Po jakimś czasie wyszła do niego aktualizacja do wersji 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Aktualizacji można było dokonać używając firmowej aplikacji Sony PC Companion. Aktualizacja przyniosła nowy wygląd interfejsu, nowe wersje aplikacji, w tym aplikację aparatu umożliwiającą tworzenie zdjęć panoramicznych i 3D. Spowodowała też przy okazji lekkie spowolnienie działania systemu i skrócenie żywotności baterii. Postanowiłem więc poszukać nieoficjalnej aktualizacji, która działałaby trochę sprawniej. W tym celu, podobnie jak przy aktualizacji Xperii X10 Mini Pro zajrzałem do właściwego działu na forum XDA Developers.
Tam znalazłem wątek z listą dostępnych kerneli i ROMów oraz linkami do opisu aktualizacji. Wszystko jest oczywiście po angielsku i jest tego za dużo, żeby tłumaczyć. Generalnie zasada jest taka, żeby zrootować telefon, zainstalować CWM, znaleźć właściwy ROM, wgrać na kartę pamięci, zflashować kernel, zrestartować i dokonać aktualizacji firmwareu i instalacji Google Apps. Jeśli to już wydaje się skomplikowane, to uprzedzam, że schody dopiero się zaczną.
Pierwsze co trzeba zrobić to sprawdzić jaka jest zainstalowana wersja firmwareu. W niektórych przypadkach, żeby zaktualizować firmware należy najpierw zrobić downgrade do wersji 4.1.A.0.562 – konkretnie – jeśli zainstalowany jest firmware 4.0.4 Build 4.1.B.0.431 lub Build 4.1.B.0.587, należy podążać za instrukcją opisaną w tym wątku: [GUIDE] Rooting Xperia 2011 devices with ICS(4.1.B.0.587).
Jeśli sprawa rootowania jest już załatwiona, to należy zainstalować BusyBox i CWM Recovery, w tym wątku opisane są poszczególne kroki i metody instalacji. Ja wybrałem najprostszą metodę, czyli instalację z Google Play: BusyBox i CWM Installer. Dalsze kroki (od 3-ciego) opisane we wspomnianym wątku, są opcjonalne i służą raczej optymalizacji, a nie do tego aby zrobić aktualizację ROMu.
Najważniejszą rzeczą jednak jest to, aby znaleźć właściwy ROM i kernel. We wspomnianym na początku wątku jest ich bardzo dużo i w różnych wersjach. Problem w tym, że część z nich, można by nawet powiedzieć większość, działa z ograniczoną funkcjonalnością lub niestabilnie. W niektórych nie działa WiFi, w innych aparat lub jest kiepska klawiatura, w innych jeszcze coś. Niektóre się zawieszają, restartują lub działają wolniej niż stockowe. Osobiście przetestowałem kilka, m. in.: Liquid Smooth RAY, moProject42_Ray_v2, SJBX 2.0 Ray, Super Jeally Bean 4.0, Xperia Ultimate HD 3.0.2, Cyanogen Mod, Xperia Z Jelly Bean. W każdym z nich coś było nie tak, ale spodobał mi się ROM wzorowany na Xperii Z i dałem jeszcze raz szansę wersji v2, a później v3. WiFi działa, aparat zasadniczo też, wbudowana klawiatura działa tak jak trzeba, całość działa dość stabilnie i bez większych opóźnień. Najlepiej jest użyć załączonego kernela Fusion, z innym może działać równie dobrze, ale gwarancji nie ma. Najlepiej poczytać wątek i opinie innych użytkowników, żeby wiedzieć co komu nie działa i jakie są przypadłości danego ROMu z wybranym kernelem.
Kernel można wgrać przy pomocy narzędzia Flashtool, należy zainstalować właściwe sterowniki USB/ADB dla telefonu, w przypadku problemów z instalacją sterowników w systemie Windows 8 (brak podpisu cyfrowego), można posłużyć się tym poradnikiem.

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.