Dovecot

dovecotDovecot jest open sourceowym serwerem IMAP i POP3 działającym na systemach Unixowych i Linuxie, napisanym z naciskiem na bezpieczeństwo. Dovecot jest doskonałym wyborem zarówno dla małych jak i wielkich instalacji. Jest szybki, łatwy do ustawienia, nie wymaga specjalnej administracji i używa niewiele pamięci.

Oto kilka z najważniejszych możliwości dostarczanych przez serwer Dovecot:

 • Dovecot jest jednym z najbardziej wydajnych serwerów IMAP, które jednocześnie wspierają standardowe formaty mbox i Maildir. Skrzynki są transparentnie indeksowane, co daje Dovecotowi dobrą wydajność podczas gdy ciągle zapewnia pełną kompatybilność z istniejącymi narzędziami do obsługi skrzynek.
 • Dovecot jest zgodny ze standardami. Dovecot v1.1 przeszedł pomyślnie wszystkie testy kompatybilności ze standardem serwera IMAP podczas gdy wiele innych serwerów ich nie przeszło.
 • Indeksy Dovecota są samo optymalizujące się. Zawierają one dokładnie to, czego oprogramowanie klienckie potrzebuje, ni mniej, ni więcej.
 • Dovecot ma zdolność samonaprawiania. Potrafi sam naprawić większość problemów, które zauważy, np. takich jak uszkodzone indeksy. Oczywiście problemy są logowane, tak aby administrator mógł później dociekać co je mogło spowodować.
 • Dovecot stara się być przyjazdy administratorowi. Komunikaty błędów są tak proste i zrozumiałe jak to tylko możliwe. Jakiekolwiek obalenie, niezależnie od tego co się stało, jest traktowane jako bug, który ma zostać naprawiony.
 • Dovecot umożliwia modyfikację skrzynek i indeksów przez wiele komputerów w tym samym czasie, bez znaczącego spadku wydajności. To znaczy, że Dovecot działa dobrze na klastrowych systemach plików. Przy NFS występują problemy cacheowania NFS, ale można to obejść poprzez zastosowanie proxy.
 • Uwierzytelnianie w Dovecot jest ekstremalnie elastyczne i funkcjonalne, wspiera wiele różnych baz danych użytkowników i mechanizmów uwierzytelniania.
 • Postfix od wersji 2.3 oraz Exim od 4.64 posiadają możliwość uwierzytelniania SMTP (nadawania poczty) bezpośrednio w backendzie Dovecota bez konieczności skomplikowanej i oddzielnej konfiguracji.
 • Dovecot wspiera łatwą migrację z innych serwerów IMAP i POP3, umożliwiając dokonanie zmiany, transparentnej dla istniejących użytkowników.
 • Dovecot posiada obejścia (workaroundy) dla kilku bugów w klientach IMAP i POP3. Jako że obejścia mogą spowodować, że protokół wymiany będzie nieco mniej optymalny, można włączyć tylko te, które są potrzebne.
 • Projekt Dovecota oraz implementacja silnie skupia się na bezpieczeństwie. Zamiast obierać tradycyjną drogę polegającą na łataniu zgłoszonych dziur Autor oferuje 1000 EUR własnych pieniędzy pierwszej osobie, która znajdzie dziurę bezpieczeństwa w serwerze Dovecot.
 • Dovecot jest łatwo rozszerzalny, Pluginy mogą dodawać nowe polecenia, modyfikować istniejące zachowania, dodawać własne dane do indeksów lub nawet dodać wsparcie dla nowego formatu skrzynek. Na przykład quota oraz wsparcie dla ACL są w pełni zaimplementowane jako pluginy.

Źródło: http://dovecot.org/

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.