Cyanogen Froyo dla X10 Mini Pro

Opis aktualizacji telefonu Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro do nowszej wersji systemu Android rozwijanej przez XDA Developers o nazwie Cyanogen Froyo.

Aktualizacji będę dokonywał z systemu w wersji CM 5.0 Final Release, gdyż już wcześniej zrobiłem upgrade z fabrycznie dostarczanego z X10 Mini Pro Androida w wersji 2.1. Faktem jest, że pierwsza aktualizacja przysporzyła najwięcej kłopotów, bo trzeba było 'zrootować’ telefon, wgrać program xRecovery i dopiero zabrać się za upgrade. Na razie jednak opiszę proces aktualizacji z 5.0 do 6.01.

Nowy ROM z serii Cyanogen Froyo znajdziemy na forum XDA Developers. Tam też nie bez powodu napisane jest wielkimi literami, że „Ten ROM jest TYLKO dla X10 Mini Pro” oraz, że „jest wymagana wersja pasma podstawowego (baseband): M76XX-TSNCJOLYM-53404015”. Oznacza to, że jeśli spróbujecie zastosować ten ROM dla innej wersji lub innego telefonu, to operacja może skończyć się tym, że Wasz aparat będzie miał funkcjonalność cegły, tudzież przycisku do papieru.

Najpierw więc należy sprawdzić wersję Baseband, w polskim menu znajdziecie to w Ustawieniach pod nazwą „Wersja pasma podstawowego”. Jeśli ten ciąg znaków zgadza się co do joty z tym co jest na stronie z ROMem, to można ściągnąć i instalować ten ROM, jeśli coś się nie zgadza (mój telefon na początku miał końcówkę 09 a nie 15), to trzeba poszukać innego, właściwego ROMu lub zaktualizować najpierw do tej wersji pasma podstawowego. Ja zaktualizowałem baseband przy pomocy aktualizacji fabrycznej od Sony Ericsson o ile dobrze pamiętam.

Po ściągnięciu właściwego ROMu warto przeczytać i sprawdzić czy mamy wszystko co jest potrzebne do aktualizacji i warto zrobić sobie kopię zapasową tego co mamy w telefonie. Ściągniętego ZIPa bez rozpakowywania wgrywamy na kartę SD telefonu do katalogu głównego lub jakiegoś folderu. Kiedyś trzeba było ten plik nazwać update.zip i trzymać w katalogu głównym karty, ale w nowszych wersjach xRecovery nie jest to już konieczne.

Zakładam, że telefon jest zrootowany i posiada zainstalowany program xRecovery. Po wgraniu ROMu na kartę odłączam nośnik USB w telefonie i kabel od telefonu i komputera i przystępuje do restartu telefonu. Należy zwrócić uwagę, żeby bateria telefonu nie była na wyczerpaniu, bo instalacja nowego firmwareu i pierwsze uruchomienie trwa dość długo, czasem nawet 20-30 minut.

Restartuję telefon do trybu xRecovery (jeśli nie ma w Waszym telefonie takiej opcji, to po reboocie i pojawieniu się napisu Sony Ericsson należy naciskać przycisk „Wstecz”, aż wejdzie w ten tryb). Po wejściu w xRecovery okazało się, że to ClockworkMod v3.2.0.0, czyli poprzedni Cyanogen zamienił też xRecovery na CWM. Ale wszystko działa tak jak w xRecovery, więc najpierw robię Backup z menu backup and restore (poruszanie się przyciskami z prawej od głośności, wybór środkowym, powrót przyciskiem wstecz), a następnie przechodzę do menu install zip from sdcard. Tam wybieram choose zip from sdcard i wybieram właściwego ZIPa, w tym wypadku: slade87_MiniCM_v6.01.zip.

Po zakończeniu instalacji firmwareu należy wrócić do głównego menu CWM i wykonać reboot systemu. Pierwsze uruchomienie trochę trwa i nie należy się szybko zniechęcać. W systemie został wyczyszczony cache i dlatego z początku telefon będzie działał trochę wolno, po jakimś czasie powinien wrócić do normy.

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.